Hesabım
  Yönetmenlerin Ünlü Olmadan Önce Çektiği Harika Filmler

  Usta yönetmenlerin en az bilinen filmleri...

  Damien Chazelle

  Damien Chazelle'in ilk filmi "Guy and Madeline on a Park Bench" (2008) olmuştu. Henüz Harvard'da okuyorken çektiği bu film, toplamda 60bin dolara mal olmuştu.

  Pedro Almodovar

  Şimdilerde Dolor Y Gloria ile eski günlerine geri dönen Pedro Almodovar'ın ünlü olmadan önce en beğenilen filmi, Antonio Banderas başrollü "Matador"uydu. Matador, yönetmenin çektiği tüm filmlerin bir önizlemesi gibiydi.

  Krzysztof Kieślowski

  Trois Couleurs serisinin usta yönetmeni Krzysztof Kieślowski'nin çektiği bilinmeyen ve harika olan filmlerden biri Blind Chance (1981). Yönetmenin belgesel kariyerinden uzun metraj kurgu kariyerine geçiş yapmasına neden olan film, üç farklı hikayeyi anlatıyordu.

  Ingmar Bergman

  The Seventh Seal, Persona gibi mükemmel yapımlarla tanıdığımız Ingmar Bergman'ın Summer With Monika filmi, çıplaklığa yer vermesiyle gündeme oturmuştu. Şimdilerde ise yalnızca harika bir film olmasıyla biliniyor.

  Alfred Hitchcock

  Blackmail (1929), Alfred Hitchcock'un sessiz filmlerinden biri. Ayrıca yönetmenin ünlenmeye başlamasından hemen önce çektiği harika filmler arasında yer alıyor.

  George Lucas

  George Lucas, Star Wars serisiyle büyük bir başarı yakalamadan önce yine bilim kurgu türünde olan THX 1138'i (1971) çekmişti. Film deneysel ve distopik bir sanat filmi olma özelliğine sahipti. THX 1138, topluma karşı bir ayaklanma hikayesini konu ediniyor.

  Stanley Kubrick

  The Shining, 2001: A Space Odyssey gibi yapımların usta yönetmeni Stanley Kubrick'in ilk tam prodüksiyonlu profesyonel işi Killer's Kiss (1955) olmuştu. Killer's Kiss, Kubrick'in sinemadan önce gerçekleştirdiği fotoğrafçılık kariyerinden büyük izler taşıyor.

  William Friedkin

  The Exorcist'in usta yönetmeni William Friedkin'in ünlü olmadan önce çektiği en iyi film "The Birthday Party" (1968) olarak biliniyor.

  Barry Jenkins

  Oscar ödüllü Moonlight ve If Beale Street Could Talk ile büyük bir başarıya imza atan Barry Jenkins'in ilk uzun metraj filmi Medicine for Melancholy olmuştu. Toplamda 15 bin dolara çekilen film, yönetmenin ne kadar idealist olduğunun kanıtı gibi...

  Michelangelo Antonioni

  Blow Up, L'avventura gibi muhteşem filmleriyle bilinen Michelangelo Antonioni, modern İtalya'dan trajik bir aşk hikayesini anlatan Story of A Love Affair (1950) ile asıl kariyerine başlamıştı. Ancak kimse fark etmemişti...

  William Friedkin

  The Exorcist'in usta yönetmeni William Friedkin'in ünlü olmadan önce çektiği en iyi film "The Birthday Party" (1968) olarak biliniyor.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top