Beyazperdem
49. SİYAD Ödülleri Sahiplerini Buldu!
15 Mar 2017 - 23:01
facebook Tweet

Sinema Yazarları Derneği yılın en iyileri seçti!

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin yaptığı seçimde 2016 yılında Türkiye’de sinemalarda vizyona giren uzun metraj yerli filmler içinden kazananlar belli oldu.15 Mart akşamı Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve sunuculuğunu sinema-tv/tiyatro oyuncusu Tuğrul Tülek'in üstlendiği bir törenle ödüller 49. kez sahiplerini buldu! 

Senem Tüzen'in yönetmenliğini üstlendiği Ana Yurdu 11 kategorinin sekizinde adaylık elde ederek en fazla kategoride aday olan film olmuştu. Yeşim Ustaoğlu imzalı, yılın çok konuşulan filmi Tereddüt ise En İyi Kadın Oyuncu Performansı kategorisinde iki oyuncu ile birlikte yer almıştı. İkisi de kadın yönetmenler elinden çıkma bu filmleri 7 adaylıkla bir ilk film olan Babamın Kanatları, 6 kategorideki adaylığı ile senenin pek konuşulmayan filmi Rüzgarda Salınan Nilüfer ve 6 adaylıkla Kalandar Soğuğu, 5 adaylıkla yine bir ilk film olan Albüm, 4 adaylıkla Toz Bezi filmleri izlemişti.

Törene Ana Yurdu damgasını vurdu. "En İyi Film", "En İyi Senaryo", "En İyi Yönetim", "En İyi Kadın Oyuncu" ve "En İyi Kurgu" dallarında 6 ödül kazanan filmi , "En İyi Erkek Oyuncu", "En İyi Film Müziği", "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ve "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" dallarında 4 kazanan Babamın Kanatları izledi. Kalandar Soğuğu ise 2 dalda ödüle kavuştu. 

SİYAD'ın onursal üyesi Giovanni Scognamillo'nun anısına bu yıldan itibaren verilmeye başlanan En İyi Fantastik Film Ödülü'nün sahibi ise Kötü Kedi Şerafettin filmi oldu. Belgesel ve Kısa Film kategorilerinde de ilk kez bu yıl ödül verildi.

SİYAD ayrıca 2016'nın en iyi yabancı filmi olarak Carol'ı seçmişti. Törende Carol'ın Türkiye dağıtımcısı Fabula'ya ödül takdim edildi. 

Ödül Töreni'nde Onur Ödülleri'nin sahipleri belgesel yönetmeni Metin Kaya ve sinema oyuncusu Arzu Okay'a ödülleri verildi. Mithat Alam Film Merkezi ise SİYAD Emek Ödülü'nü kazandı.

Adaylar ve kazananlar listesi şu şekilde:

EN İYİ FİLM

Ana Yurdu (Kazanan)

Babamın Kanatları

Rüzgarda Salınan Nilüfer

Tereddüt

Toz Bezi

EN İYİ YÖNETİM

Mustafa Kara (Kalandar Soğuğu)

Mehmet Can Mertoğlu (Albüm)

Kıvanç Sezer (Babamın Kanatları)

Senem Tüzen (Ana Yurdu) (Kazanan)

Yeşim Ustaoğlu (Tereddüt)

EN İYİ SENARYO

Zeki Demirkubuz (Kor)

Ahu Öztürk (Toz Bezi)

Kıvanç Sezer (Babamın Kanatları)

Senem Tüzen (Ana Yurdu) (Kazanan)

Seren Yüce (Rüzgarda Salınan Nilüfer)

AHMET ULUÇAY EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜ: Toz Bezi (Ahu Öztürk)

EN İYİ KADIN OYUNCU PERFORMANSI

Esra Bezen Bilgin (Ana Yurdu) (Kazanan)

Asiye Dinçsoy (Toz Bezi)

Funda Eryiğit (Tereddüt)

Songül Öden (Rüzgarda Salınan Nilüfer)

Ecem Uzun (Tereddüt)

EN İYİ ERKEK OYUNCU PERFORMANSI

Murat Kılıç (Albüm) 

İnanç Konukçu (Kasap Havası)

Menderes Samancılar (Babamın Kanatları) (Kazanan)

Haydar Şişman (Kalandar Soğuğu)

Cem Yılmaz (İftarlık Gazoz)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU PERFORMANSI

Tülay Günay (Rüzgarda Salınan Nilüfer)

Hanife Kara (Kalandar Soğuğu)

Kübra Kip (Babamın Kanatları) (Kazanan)

Nihal Koldaş (Ana Yurdu)

Nuray Yeşilaraz (Kalandar Soğuğu)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU PERFORMANSI

Taner Birsel (Kor)

Musab Ekici (Babamın Kanatları) (Kazanan)

Mehmet Özgür (Toz Bezi)

Settar Tanrıoğen (Saklı)

Özgür Emre Yıldırım (İkimizin Yerine)

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

Michael Hammon (Tereddüt)

Vedat Özdemir (Ana Yurdu)

Marius Panduru (Albüm)

Cevahir ŞahinKürşat Üresin (Kalandar Soğuğu) (Kazanan)

Gökhan Tiryaki  (Ekşi Elmalar)

EN İYİ MÜZİK

Gökçe Akçelik (Rüzgarda Salınan Nilüfer)

Efe Akmen (Hasret)

Bajar (Babamın Kanatları) (Kazanan)

Jingle House (Annemin Yarası)

Antoni Komasa-Lazarkiewicz (Tereddüt)

EN İYİ KURGU

Levent Çelebi  (Hasret)

Ayhan Ergürsel  (Albüm)

Agnieszka Glinska, Svetolnik Mica Zajs (Tereddüt)

Adam IsenbergYorgos Mavropsaridis (Ana Yurdu) (Kazanan)

Mary Stephen (Rüzgarda Salınan Nilüfer)

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ

Metin Çelik (Ana Yurdu)

Meral EfeYunus Emre Yurtseven (Albüm)

Olgun Kara (Kalandar Soğuğu) (Kazanan)

Sıla Karakaya (Baskın: Karabasan)

Osman Özcan (Tereddüt)

EN İYİ BELGESEL

Bağlar (Kazanan)

Genç Pehlivanlar

Gönderen

Hatırlıyorum

Hazır Ol

İstanbul Makamı

EN İYİ KISA FİLM 

Asfalt

Güneh

Hüvelbaki

Si

Siyah Çember (Kazanan)

GIOVANNI SCOGNAMILLO EN İYİ FANTASTİK FİLM ÖDÜLÜ

Baskın: Karabasan

Cinni: Uyanış

Kötü Kedi Şerafettin (Kazanan)

Siccin 3: Cürmü Aşk

Siyah Çember

facebook Tweet
Benzer Haberler
Yorumlar
Yorumları göster
BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN!
En Popüler Fragmanlar
Her Şey Seninle Güzel Fragman
Şampiyon Fragman (2)
Ajanlar İş Başında Dublajlı Fragman
Hedefim Sensin Fragman
The Christmas Chronicles Dublajlı Fragman
Isn't It Romantic Orijinal Fragman
Yeni çıkan tüm fragmanlar
Film Haberleri Festival ve Ödüller
2018 Eleştirmenlerin Tercihi Belgesel Ödülleri Sahiplerini Buldu!
HABERLER - Festival ve Ödüller
13 Kasım 2018 Salı
44. People's Choice Awards Sahiplerini Buldu!
HABERLER - Festival ve Ödüller
12 Kasım 2018 Pazartesi
Mahmut Fazıl Coşkun ve Can Evrenol'un Gezici Festival Seçkisi!
HABERLER - Festival ve Ödüller
12 Kasım 2018 Pazartesi
Mahmut Fazıl Coşkun ve Can Evrenol'un Gezici Festival Seçkisi!
31. Avrupa Film Ödülleri'nde Adaylar Belli Oldu!
HABERLER - Festival ve Ödüller
12 Kasım 2018 Pazartesi
31. Avrupa Film Ödülleri'nde Adaylar Belli Oldu!
Film Haberleri Festival ve Ödüller
Vizyondaki En İyi Filmler
Müslüm
Müslüm
4,6
Yönetmen: Ketche, Can Ulkay
Oyuncular: Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Ayça Bingöl
Fragman
Bohemian Rhapsody
Bohemian Rhapsody
4,0
Yönetmen: Bryan Singer
Oyuncular: Rami Malek, Gwilym Lee, Lucy Boynton
Fragman
Overlord Operasyonu
Overlord Operasyonu
3,4
Yönetmen: Julius Avery
Oyuncular: Jovan Adepo, Wyatt Russell, Pilou Asbæk
Fragman
İyi Oyun
3,3
Yönetmen: Umut Aral
Oyuncular: Mert Yazıcıoğlu, Afra Saraçoğlu, Yiğit Kirazcı
Fragman
Rafadan Tayfa Dehliz Macerası
3,3
Yönetmen: İsmail Fidan
Fragman
Cameron Post'a Ters Terapi
3,2
Yönetmen: Desiree Akhavan
Oyuncular: Chloë Grace Moretz, Sasha Lane, Forrest Goodluck
Fragman
Vizyondaki En İyi Filmler
Back to Top