Beyazperdem
    49. SİYAD Ödülleri Sahiplerini Buldu!
    15 Mar 2017 - 23:01
    facebook Tweet

    Sinema Yazarları Derneği yılın en iyileri seçti!

    Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin yaptığı seçimde 2016 yılında Türkiye’de sinemalarda vizyona giren uzun metraj yerli filmler içinden kazananlar belli oldu.15 Mart akşamı Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve sunuculuğunu sinema-tv/tiyatro oyuncusu Tuğrul Tülek'in üstlendiği bir törenle ödüller 49. kez sahiplerini buldu! 

    Senem Tüzen'in yönetmenliğini üstlendiği Ana Yurdu 11 kategorinin sekizinde adaylık elde ederek en fazla kategoride aday olan film olmuştu. Yeşim Ustaoğlu imzalı, yılın çok konuşulan filmi Tereddüt ise En İyi Kadın Oyuncu Performansı kategorisinde iki oyuncu ile birlikte yer almıştı. İkisi de kadın yönetmenler elinden çıkma bu filmleri 7 adaylıkla bir ilk film olan Babamın Kanatları, 6 kategorideki adaylığı ile senenin pek konuşulmayan filmi Rüzgarda Salınan Nilüfer ve 6 adaylıkla Kalandar Soğuğu, 5 adaylıkla yine bir ilk film olan Albüm, 4 adaylıkla Toz Bezi filmleri izlemişti.

    Törene Ana Yurdu damgasını vurdu. "En İyi Film", "En İyi Senaryo", "En İyi Yönetim", "En İyi Kadın Oyuncu" ve "En İyi Kurgu" dallarında 6 ödül kazanan filmi , "En İyi Erkek Oyuncu", "En İyi Film Müziği", "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ve "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" dallarında 4 kazanan Babamın Kanatları izledi. Kalandar Soğuğu ise 2 dalda ödüle kavuştu. 

    SİYAD'ın onursal üyesi Giovanni Scognamillo'nun anısına bu yıldan itibaren verilmeye başlanan En İyi Fantastik Film Ödülü'nün sahibi ise Kötü Kedi Şerafettin filmi oldu. Belgesel ve Kısa Film kategorilerinde de ilk kez bu yıl ödül verildi.

    SİYAD ayrıca 2016'nın en iyi yabancı filmi olarak Carol'ı seçmişti. Törende Carol'ın Türkiye dağıtımcısı Fabula'ya ödül takdim edildi. 

    Ödül Töreni'nde Onur Ödülleri'nin sahipleri belgesel yönetmeni Metin Kaya ve sinema oyuncusu Arzu Okay'a ödülleri verildi. Mithat Alam Film Merkezi ise SİYAD Emek Ödülü'nü kazandı.

    Adaylar ve kazananlar listesi şu şekilde:

    EN İYİ FİLM

    Ana Yurdu (Kazanan)

    Babamın Kanatları

    Rüzgarda Salınan Nilüfer

    Tereddüt

    Toz Bezi

    EN İYİ YÖNETİM

    Mustafa Kara (Kalandar Soğuğu)

    Mehmet Can Mertoğlu (Albüm)

    Kıvanç Sezer (Babamın Kanatları)

    Senem Tüzen (Ana Yurdu) (Kazanan)

    Yeşim Ustaoğlu (Tereddüt)

    EN İYİ SENARYO

    Zeki Demirkubuz (Kor)

    Ahu Öztürk (Toz Bezi)

    Kıvanç Sezer (Babamın Kanatları)

    Senem Tüzen (Ana Yurdu) (Kazanan)

    Seren Yüce (Rüzgarda Salınan Nilüfer)

    AHMET ULUÇAY EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜ: Toz Bezi (Ahu Öztürk)

    EN İYİ KADIN OYUNCU PERFORMANSI

    Esra Bezen Bilgin (Ana Yurdu) (Kazanan)

    Asiye Dinçsoy (Toz Bezi)

    Funda Eryiğit (Tereddüt)

    Songül Öden (Rüzgarda Salınan Nilüfer)

    Ecem Uzun (Tereddüt)

    EN İYİ ERKEK OYUNCU PERFORMANSI

    Murat Kılıç (Albüm) 

    İnanç Konukçu (Kasap Havası)

    Menderes Samancılar (Babamın Kanatları) (Kazanan)

    Haydar Şişman (Kalandar Soğuğu)

    Cem Yılmaz (İftarlık Gazoz)

    EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU PERFORMANSI

    Tülay Günay (Rüzgarda Salınan Nilüfer)

    Hanife Kara (Kalandar Soğuğu)

    Kübra Kip (Babamın Kanatları) (Kazanan)

    Nihal Koldaş (Ana Yurdu)

    Nuray Yeşilaraz (Kalandar Soğuğu)

    EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU PERFORMANSI

    Taner Birsel (Kor)

    Musab Ekici (Babamın Kanatları) (Kazanan)

    Mehmet Özgür (Toz Bezi)

    Settar Tanrıoğen (Saklı)

    Özgür Emre Yıldırım (İkimizin Yerine)

    EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

    Michael Hammon (Tereddüt)

    Vedat Özdemir (Ana Yurdu)

    Marius Panduru (Albüm)

    Cevahir ŞahinKürşat Üresin (Kalandar Soğuğu) (Kazanan)

    Gökhan Tiryaki  (Ekşi Elmalar)

    EN İYİ MÜZİK

    Gökçe Akçelik (Rüzgarda Salınan Nilüfer)

    Efe Akmen (Hasret)

    Bajar (Babamın Kanatları) (Kazanan)

    Jingle House (Annemin Yarası)

    Antoni Komasa-Lazarkiewicz (Tereddüt)

    EN İYİ KURGU

    Levent Çelebi  (Hasret)

    Ayhan Ergürsel  (Albüm)

    Agnieszka Glinska, Svetolnik Mica Zajs (Tereddüt)

    Adam IsenbergYorgos Mavropsaridis (Ana Yurdu) (Kazanan)

    Mary Stephen (Rüzgarda Salınan Nilüfer)

    EN İYİ SANAT YÖNETİMİ

    Metin Çelik (Ana Yurdu)

    Meral EfeYunus Emre Yurtseven (Albüm)

    Olgun Kara (Kalandar Soğuğu) (Kazanan)

    Sıla Karakaya (Baskın: Karabasan)

    Osman Özcan (Tereddüt)

    EN İYİ BELGESEL

    Bağlar (Kazanan)

    Genç Pehlivanlar

    Gönderen

    Hatırlıyorum

    Hazır Ol

    İstanbul Makamı

    EN İYİ KISA FİLM 

    Asfalt

    Güneh

    Hüvelbaki

    Si

    Siyah Çember (Kazanan)

    GIOVANNI SCOGNAMILLO EN İYİ FANTASTİK FİLM ÖDÜLÜ

    Baskın: Karabasan

    Cinni: Uyanış

    Kötü Kedi Şerafettin (Kazanan)

    Siccin 3: Cürmü Aşk

    Siyah Çember

    facebook Tweet
    Benzer Haberler
    Öneriler
    Yorumlar
    Yorumları göster
    BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN!
    En Popüler Fragmanlar
    The Red Sea Diving Resort Altyazılı Fragman
    Hustlers Orijinal Fragman
    Suç Kraliçeleri Orijinal Fragman (2)
    Don't Let Go Orijinal Fragman
    King's Man Orijinal Fragman
    3 From Hell Orijinal Fragman
    Yeni çıkan tüm fragmanlar
    Film Haberleri Festival ve Ödüller
    Venedik Film Festivali'nin Açılışını "The Truth" Yapacak
    HABERLER - Festival ve Ödüller
    18 Temmuz 2019 Perşembe
    "Geleceğin Sineması" Yarışmasını Kazananlar Belli Oldu
    HABERLER - Festival ve Ödüller
    10 Temmuz 2019 Çarşamba
    KuirFest LGBTİ+ Online Film Platformu Açıldı!
    HABERLER - Festival ve Ödüller
    8 Temmuz 2019 Pazartesi
    KuirFest LGBTİ+ Online Film Platformu Açıldı!
    Ayvalık Film Festivali Ne Zaman Başlıyor?
    HABERLER - Festival ve Ödüller
    5 Temmuz 2019 Cuma
    Ayvalık Film Festivali Ne Zaman Başlıyor?
    Film Haberleri Festival ve Ödüller
    Vizyondaki En İyi Filmler
    Örümcek-Adam: Evden Uzakta
    Örümcek-Adam: Evden Uzakta
    4,2
    Yönetmen: Jon Watts
    Oyuncular: Tom Holland, Jake Gyllenhaal, Zendaya
    Fragman
    Oyuncak Hikayesi 4
    Oyuncak Hikayesi 4
    4,1
    Yönetmen: Josh Cooley
    Fragman
    Aykut Enişte
    Aykut Enişte
    4,0
    Yönetmen: Onur Bilgetay
    Oyuncular: Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Ege Kökenli
    Fragman
    Aslan Kral
    3,8
    Yönetmen: Jon Favreau
    Fragman
    Şahıs 46
    3,4
    Yönetmen: Çağatay Düz, Ege Demirbüken
    Oyuncular: Hüseyin Ezgi Taşkın, Melis Tamtaş, Ramazan Mert Durak
    Fragman
    Ecinni: Tılsımlı Mezar
    3,1
    Yönetmen: Mehmet Sağlam
    Oyuncular: Önem Pişkin, Berkay Berkman, Elis Büşra Kılıç
    Fragman
    Vizyondaki En İyi Filmler
    Back to Top